Teckningstävlingen 1:a priset
1: a priset går till:"Ibland önskar jag att jag kunde byta skinn"
Lisa Johansson 10 år från Malung
Lisa berättar
- Tack så mycket för att ni tyckte om min teckning. Jag har själv psoriasis och ibland känner jag mig som björnen men oftast är jag glad, som nu när jag vunnit 1: a pris. Jag ritade teckningen i somras. Jag är medlem i Ung med psoriasis och jag ritar en hel del så tävlingen var roligt att var med i.
2:a och 3:e pristagarna följ länken Paulas och Adams teckning
Se några av de andra bidragen till tävlingen: Barn med psoriasis ritar
Aktuellt
-
Välkommen på Ung med Psoriasis sommarläger på Västkusten
Årets sommarläger är på Strandgården utanför Halmstad den 8-12 augusti. Lägret är för dig som är medlem i Förbundet Ung med psoriasis och är mellan 7-17 år. Under fem dagar ska vi sola bada, få massor av nya vänner, lära oss mer om psoriasis och hitta på en massa bus.
Läs mer om Välkommen på Ung med Psoriasis sommarläger på Västkusten
-
73 nya medlemmar på ett år
Under det senaste året har Förbundet Ung med psoriasis fått 73 nya medlemmar. Den sista december 2010 var medlemsantalet 480 och idag är vi 553 medlemmar. Ung med psoriasis har under de senaste åren gjort en ordentlig översyn av sin verksamhet och valt att jobba med vissa frågor, som våra medlemmar tycker är viktiga.
- Fler nyheter
