Föreläsning i Skarpnäck om psoriasis och psoriasisartrit den 11 oktober!
I ett nytt och spännande samarbete med É Romani Glinda, Reumatikerförbundet, Skarpnäcks folkhögskola m fl. anordnades en uppskattad föreläsning i Skarpnäck, med Birgitta Claréus, hudläkare och Ulla Lindqvist, reumatolog.
Deltagarna, samt några unga elever från folkhögskolan, fick möjlighet att ställa frågor och lära sig mycket om sjukdomen. Det fanns ett stort intresse för ökad kunskap men också att kunna samarbeta över föreningsgränserna. Våra förbund arbetar för att alla med psoriasis och reumatiska sjukdomar ska må så bra som möjligt. I detta samarbete kunde vi gemensamt mötas och sprida information kring sjukdomarna, behandling, samt vad våra förbund kan erbjuda medlemmar.
Aktuellt
-
Psoriasisförbundet växer
Ny lokalavdelning har bildats i Östersund, i Jämtlands län.
-
Sök forskningsbidrag från Psoriasisfonden
Psoriasisförbundets forskningsfond, Psoriasisfonden, stödjer vetenskapliga projekt som syftar till att öka kunskapen om psoriasis/psoriasisartrit, förbättra psoriasissjukas levnadsvillkor och utveckla bättre behandlingsmetoder.
- Fler nyheter



