Mag- och tarmsjukdomar
Idag vet vi att det finns ett samband mellan inflammatoriska tarmsjukdomar och psoriasis. De sjukdomar som hör till denna grupp är Crohns sjukdom och Ulcerös colit. I dagsläget vet vi inte säkert hur stort sambandet är och om det skiljer sig åt mellan de olika sjukdomarna.
Crohns Sjukdom (Morbus Crohn)
Ungefär 25 000 personer i Sverige beräknas ha Crohns sjukdom som är en kronisk mag- och tarmsjukdom. Cirka 500 får diagnos varje år och de flesta får den i åldern 20-30 år. Det vanligaste är att den sitter i nedre delen av tunntarmen eller övre delen av tjocktarmen. Det är en kronisk sjukdom som går i skov, och den påverkar dem som har den väldigt olika. En del har bara enstaka skov, medan andra har långa och svåra skov under stora delar av sitt liv.
Man tror att sjukdomen är genetiskt betingad, så om du inte har gener för sjukdomen kommer du inte att få den. Man tror också att det behövs någon form av trigger för att utlösa den, det vill säga att något i den omgivande miljön är det som utlöser sjukdomen. Nedsatt immunförsvar, infektioner och vissa läkemedel tror man kan vara orsaker till att sjukdomen startar. Man vet med säkerhet att rökning ökar risken för att få Crohns Sjukdom och att rökning också förvärrar sjukdomen.
Symtomen är magsmärtor och diarré. Sitter inflammationen i tunntarmen är viktnedgång vanligt eftersom man inte kan tillgodogöra sig näringen i den mat man äter, trötthet är vanligt och man kan också uppleva besvär från leder, ögon och hud.
Man bedömer att ungefär 9 % av alla med Crohns sjukdom också har psoriasis och har sett att det kan vara upp till sju gånger större risk att få psoriasis om man har Crohns sjukdom. Det är mer osäkert hur det motsatta förhållandet är och idag vet vi inte heller om svårighetsgraden på psoriasis påverkar hur stor risken är.
Ulcerös Colit
Ulcerös kolit är en kronisk inflammation som sätter sig i tjocktarmen eller i ändtarmen. Ungefär 30 000 personer beräknas ha sjukdomen i Sverige och den drabbar lika ofta män som kvinnor. Precis som med andra inflammatoriska sjukdomar så tror man att det krävs vissa specifika gener för att kunna få sjukdomen. Det krävs också en yttre faktor som startar sjukdomsförloppet, infektioner och exempelvis antiinflammatoriska läkemedel tror man kan vara triggers.
De vanligaste symtomen är diarré och att det är blod i avföringen, men det beror lite på var inflammationen sitter. I samband med skov kan man få smärta i lederna framför allt i höfter och rygg och för en del är dessa smärtor ett första tecken på att ett skov är på väg.
När det gäller ulcerös kolit kan rökning ibland mildra skoven, och det händer att sjukdomen förvärras av ett rökstopp. Läkarna rekommenderar dock alltid rökstopp eftersom rökningen i sig för med sig andra stora hälsorisker.
Man tror att sambandet med mellan ulcerös kolit och psoriasis är lägre än med crohns sjukdom
Glutenintolerans
Ungefär 1 procent av Sveriges befolkning beräknas ha glutenintolerans eller celiaki. Det innebär att man har en allergi mot gluten som är ett protein i råg, vete och korn och måste undvika produkter som innehåller detta. Om man äter gluten trots att man är allergisk skadas tarmluddet som sitter på insidan av tunntarmen och som tar upp näringen i maten. Det kan leda till näringsbrist, diarréer eller förstoppning, men också viktminskning och trötthet. Det händer att man upptäcker celiaki hos personer som känner sig helt friska.
Sjukdomen är kronisk och räknas till de autoimmuna sjukdomarna, precis som psoriasis gör. Vi vet idag att den är ärftlig, men precis som vid psoriasis är vi inte helt säkra på hur ärftligheten sker. Det finns också en koppling till exempelvis diabetes typ 1, som också är en autoimmun sjukdom.
Om det finns en koppling till psoriasis är omdiskuterat, en del studier pekar på ett samband och andra gör det inte, och en del spekulerar i om det är de bakomliggande faktorerna, det vill säga immunsystemets beteende som är sambandet.
Om du har problem som du kan koppla till produkter med gluten bör du uppsöka läkare för att göra en undersökning. Personer som har diagnos celiaki ska utesluta produkter som innehåller gluten, eftersom kroppen annars tar skada. Personer som har både psoriasis och celiaki kan bli bättre i sin hud när de slutar att äta gluten.
Referenser
Fri från magbesvär av Kristina Andersson
Riksförbundet för mag- och tarmsjukdomar - Chrons sjukdom
www.magotarm.se/diagnoser-tillstand/diagnos-behandling/crohns-sjukdom/
Riksförbundet för mag- och tarmsjukdomar - Ulcerös kolit
www.magotarm.se/diagnoser-tillstand/diagnos-behandling/ulceros-kolit/
Svenska Celiakiförbundet - Glutenintolerant
www.celiaki.se/jag-ar/glutenintolerant/
Lotus Mallbris, sammanställd forskning redovisad på föreläsning
Artikel: Recognition and management of the Cutanous manifestations of celiac disease, av Collin P, Reunala T. Publicerad i Am J Clin Derm 2003:4(1)13-20.
Artikel: Celiac disease-associated antibodies in patients with psoriasis and correlation with HLA Cwx av Singh S, Sonkar GK, Usha, Singh S. Publicerad i J Clin Lab Anal 2010:24(4)269-272
Artikel: Patients with psoriasis often have increased serum levels of IgA antibodies to gliadin av Michaelsson G, Gerdén B, Ottosson M, Parra A, Sjöberg O, Hiemlquist G, Lööf L. Publicerad i British Journal om Dermatology 1993 Dec;129(6)667-673.
Artikel: Diet in dermatology: Revisited, av Kaimal S, Thappa D. Publicerad i Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology 2010:76(2)103-115.

