Stäng

Använd knapparna för att ändra textstorleken på sidan. Du kan också justera storleken permanent i din webbläsare, genom att gå in under menyalternativet ”Visa”. I Internet Explorer och Firefox väljer du därefter ”Textstorlek”, i Google Chrome ”Zooma in” eller ”Zooma ut” och i Opera ”Zoomfaktor”.

Utflykt till Kullabygden

Tidigt en lördagsmorgon samlades ett trettiotal förväntansfulla medlemmar bakom Malmö Opera för en dagsutflykt norrut mot vackra Kullabygden. Första stoppet blev Kulla Gunnarstorps slott, en imponerande fastighet norr om Helsingborg, som just nu är till salu för 450 miljoner kronor. Trots dess prakt var det ingen av oss som öppnade plånboken! Här njöt vi i stället av kaffe och smörgås i slottsmiljö.

Färden gick sedan vidare till Vikentomater, där vi fick en guidad tur genom växthus fyllda av nära hundra olika tomatsorter – samt jordgubbar, blåbär, och allehanda andra grödor. Med nyvunna kunskaper om odling och en frisk aptit fortsatte vi till lunch på Kullagården i pittoreska Mölle.

Efter maten väntade en spännande visning på Krapperups slott, omgivet av en sagolik park. Här fick vi lära oss mer om slottets 1500-talshistoria och den anrika Gyllenstiernska ätten.

Söderut igen stannade vi till i Mörarp för att beskåda en bensinstation där tiden stått still sedan 1930-talet – man kan verkligen undra vad bensinpriset låg på då! Dagens sista stopp blev Flinckmans Café i Sireköpinge, ett charmigt lantkafé som drivs av Putte Myrén och har rötter från After Dark-stjärnan Lasse Flinckman.

Vid 18-tiden rullade vi nöjda och fyllda av intryck åter in i Malmö. Stort tack till Annika från Kul och Tur som återigen arrangerat en fantastisk resa!

Åke

 

Kontakt

Malmö Vellinge

Psoriasisförbundet
Baskemölleg 3D
214 40 Malmö

040-23 63 48

Skicka e-post

Kontaktperson

Åke Olsson, Ordförande

070-645 15 93